V průmyslových potrubních systémech jsou příruby kritickými spojovacími prvky, které určují bezpečnost, spolehlivost a náklady na údržbu celého potrubí. Mezi dvěma nejrozšířenějšími skupinami materiálů - příruby z kované uhlíkové oceli a příruby z kované nerezové oceli - inženýři a odborníci na nákup často čelí opakující se otázce: která z nich je pro můj projekt správná volba?
Tato příručka poskytuje kompletní inženýrské a komerční srovnání mezi dvěma rodinami přírub. Pokrýváme třídy materiálů, mechanické vlastnosti, tlak{1}}teplotu, odolnost proti korozi, typické aplikace a cenové standardy. Jako přední výrobce kovaných přírub a velkoobchodní dodavatel v Číně Henan Shuangzhong Intelligent Technology Co., Ltd. dodává obě rodiny z jednoho integrovaného výrobního řetězce s MOQ již od 1 kusu, počáteční cenou 0,9 $ a 3-denním dodáním pro položky skladem.
Část 1 - Co jsou kované příruby a proč na kování záleží
Kovaná příruba se vyrábí tvarováním masivního ocelového předvalku tlakovou silou - buď kladivem, lisováním, nebo kroužkovým -válcováním - s následným opracováním na konečné rozměry. Ve srovnání s litými přírubami nabízejí kované příruby:
Vyšší mechanická pevnost díky rafinované struktuře zrna
Lepší rázová houževnatost při nízkých a zvýšených teplotách
Nižší riziko defektů (žádná poréznost, smršťovací dutiny nebo vměstky typické pro odlévání)
Užší rozměrové tolerance díky přesnému obrábění
Plná sledovatelnost od čísla předvalku až po hotový výrobek
Z těchto důvodů jsou kované příruby průmyslovým standardem pro vysokotlaké, vysokotlaké,{1}}teplotní a kritické-služby, včetně ropy a zemního plynu, petrochemie, výroby energie a stavby lodí.
Sekce 2 - Kované příruby z uhlíkové oceli: Materiál Workhorse
2.1 Běžné třídy materiálů
|
Norma |
Stupeň |
Poznámky |
|
ASTM A105 |
Uhlíková ocel |
Nejběžnější pro okolní a{0}}teplotní služby |
|
ASTM A350 LF2 |
Nízkoteplotní-uhlíková ocel |
Charpy testován do -46 stupňů |
|
ASTM A694 F42/F46/F52/F60/F65/F70 |
Vysoce{0}}uhlíková ocel |
Pro vysokotlaký-přenos |
|
ASME SA-105 |
ASME ekvivalent A105 |
Pro projekty kódu ASME |
|
EN 1092-1 P250GH / P280GH |
Evropská uhlíková ocel |
norma DIN |
|
JIS B2220 SOP / SOH |
Japonská uhlíková ocel |
- |
2.2 Mechanické vlastnosti (typické ASTM A105)
|
Vlastnictví |
Hodnota |
|
Pevnost v tahu |
Větší nebo rovno 485 MPa (70 ksi) |
|
Mez kluzu |
Větší nebo rovno 250 MPa (36 ksi) |
|
Prodloužení |
Větší nebo rovno 22 % |
|
Tvrdost |
Menší nebo rovno 187 HB |
|
Teplotní rozsah |
-29 stupňů až +425 stupňů |
2.3 Běžné typy a tlakové třídy
Typy: Svařovací hrdlo (WN), Slip{0}}On (SO), Socket Weld (SW), Závitové (TH), Blind (BL), Lap joint (LJ), Clona
ASME B16.5 Tlakové třídy: 150, 300, 600, 900, 1500, 2500
EN 1092-1 PN: 6, 10, 16, 25, 40, 63, 100
JIS B2220 K-třída: 5K, 10K, 16K, 20K

Sekce 3 - Kované příruby z nerezové oceli: Korozi-Volba odolná
3.1 Běžné třídy materiálů
|
Norma |
Stupeň |
Poznámky |
|
ASTM A182 F304 / F304L |
18Cr-8Ni austenitický |
Obecný účel |
|
ASTM A182 F316 / F316L |
18Cr-8Ni-2Mo austenitický |
Mo-ložisko, lepší odolnost vůči chloridům |
|
ASTM A182 F321 |
Ti-stabilizováno |
Pro svařovací servis |
|
ASTM A182 F347 |
Nb-stabilizováno |
Vysokoteplotní{0}}servis |
|
ASTM A182 F310 |
25Cr-20Ni |
Vysokoteplotní -oxidace |
|
ASTM A182 F44 / F45 |
Super austenitický (254 SMO / 904 l) |
Mořská voda a chemikálie |
|
ASTM A182 F51 / F53 / F55 |
Duplex / Super Duplex |
Vysoká pevnost + koroze |
|
EN 1092-1 1.4301 / 1,4404 / 1,4571 |
Evropská nerezová |
- |
3.2 Mechanické vlastnosti (typické ASTM A182 F316L)
|
Vlastnictví |
Hodnota |
|
Pevnost v tahu |
Větší nebo rovno 485 MPa (70 ksi) |
|
Mez kluzu |
Větší nebo rovno 170 MPa (25 ksi) |
|
Prodloužení |
Větší nebo rovno 30 % |
|
Tvrdost |
Menší nebo rovno 187 HB |
|
Teplotní rozsah |
-196 stupňů až +800 stupňů (závisí na stupni) |
Sekce 4 - Vedle-technické srovnání-
|
Porovnávací položka |
Kované příruby z uhlíkové oceli |
Kované příruby z nerezové oceli |
|
Společné materiálové normy |
ASTM A105, A350 LF2, A694 |
ASTM A182 F304/L, F316/L, F51, F55 |
|
Hustota |
~7,85 g/cm³ |
~7,93-8,00 g/cm³ |
|
Pevnost v tahu (typická) |
Větší nebo rovno 485 MPa |
Větší nebo rovno 485 MPa |
|
Mez kluzu (typická) |
Větší nebo rovno 250 MPa |
Větší nebo rovno 170 MPa |
|
Prodloužení |
Větší nebo rovno 22 % |
Větší nebo rovno 30 % |
|
Teplotní rozsah |
-29 až +425 stupně |
-196 až +800 stupně |
|
Odolnost proti korozi |
Omezené (doporučeno potažení) |
Vynikající (zejména Mo-ložisko) |
|
Magnetický |
Ano |
Ne (austenitické) / Ano (duplexní) |
|
Relativní cena (za kg) |
1,0× (základní hodnota) |
2,5–5× (závisí na stupni) |
|
Svařitelnost |
Vynikající |
Vynikající (doporučeny třídy L) |
|
Typická životnost |
15-25 let |
25-40+ let |
|
Běžní koncoví uživatelé |
Ropa a plyn, energie, stavebnictví |
Chemický, potravinářský, námořní, farmaceutický |

Část 5 - Kdy zvolit uhlíkovou ocel vs. nerezovou ocel
Vyberte si příruby z kované uhlíkové oceli, když:
Provozní teplota je mezi -29 stupněm a +425 stupněm
Médium není-korozivní (voda, pára, vzduch, olej, plyn)
Rozpočet je primárním zájmem
Může být zajištěna vnitřní ochrana proti korozi (nátěr, obložení, inhibitor)
Projekt je pod vysokým-nátlakem, ale standardní službou
Vyberte si kované příruby z nerezové oceli, když:
Médium obsahuje chloridy, kyseliny nebo korozivní chemikálie
Provozní teplota přesahuje 425 stupňů nebo je kryogenní (< -29 °C)
Platí hygienické nebo hygienické normy (potraviny, farmacie, voda)
Dlouhá životnost převažuje nad počátečními náklady
Umístění projektu je námořní/příbřežní/pobřežní
Na estetickém vzhledu záleží (architektonické potrubí)
Sekce 6 - Výrobní proces: Stejná linka, jiný materiál
Jak příruby z kované uhlíkové oceli, tak příruby z kované nerezové oceli se ve společnosti Henan Shuangzhong řídí stejným základním výrobním tokem:
1. Inspekce surovin - MTC ověření chemie sochorů
2.Uříznutí - sochoru nařezané na hmotnost výkovku
3.Ohřev - plynové pece na 1 150-1 250 stupňů
4.Kování - hydraulickým lisem nebo kladivem kování do tvaru
5.Válcování kroužků (volitelné) - pro příruby s větším průměrem
6. Normalizační (uhlíková ocel) nebo rozpouštěcí žíhání (nerezová ocel)
7. Obrábění - CNC soustruh + vrtání na konečné rozměry
8. Povrchová úprava - anti-oleje (uhlík) / moření a pasivace (nerez)
9. Rozměrová kontrola - podle ASME B16.5 / EN 1092-1
10. Označení - tepelné číslo, velikost, materiál, standard
11.Tlaková zkouška (volitelná) - hydrostatická pro slepé příruby
Klíčový rozdíl v procesu: příruby z nerezové oceli vyžadují rozpouštěcí žíhání (typicky 1 040-1 100 stupňů s následným rychlým kalením), aby se obnovila odolnost proti korozi po kování. Příruby z uhlíkové oceli jsou normalizovány na 870-900 stupňů a chlazeny v klidném vzduchu.
Sekce 7 - Ceny a komerční srovnání
|
Cenový faktor |
Příruby z uhlíkové oceli |
Příruby z nerezové oceli |
|
Cena suroviny (na tunu) |
$650 - 900 |
2 $, 200 - 4 500 (závisí na stupni) |
|
Náklady na kování |
Podobný |
Podobný |
|
Náklady na obrábění |
Podobný |
Mírně vyšší (pracovní zpevnění) |
|
Náklady na tepelné zpracování |
Nižší (normalizační) |
Vyšší (rozpouštěcí žíhání) |
|
Náklady na povrchovou úpravu |
Dolní (olej) |
Vyšší (moření + pasivace) |
|
Konečná cena příruby (za kg) |
$2.5 - 4.5 |
$6 - 15 |
|
Cena za kus (1/2" třída 150) |
Od 0,9 USD |
Od 3,5 $ |
Sekce 8 - Proč zvolit Henan Shuangzhong jako výrobce přírub
Jako přední výrobce, dodavatel, továrna a velkoobchod kovaných přírub v Číně nabízí společnost Henan Shuangzhong Intelligent Technology Co., Ltd.
Integrovaná výroba
Vlastní kování (1 kg až 500 kg na kus)
CNC obráběcí centrum
Roztokové žíhání a normalizační pece
Mořicí a pasivační linka
CNAS-akreditovaná testovací laboratoř
Plná certifikace
ISO 9001 / ISO 14001 / ISO 45001
PED 2014/68/EU
AD 2000-Merkblatt
Výrobní schválení ASTM A105 / A182 / A350 / A694
Kontrola třetí stranou: SGS / BV / TUV / DNV
Obchodní výhody
MOQ: 1 kus (vzorové objednávky vítány)
Vyvolávací cena: 0,9 USD (závisí-na velikosti)
Dodání: 3 dny pro-skladové položky, 15-30 dnů pro-vyrobené na objednávku
Bezplatné stažení specifikace (datový list PDF)
OEM/ODM: logo, značení, speciální rozměry
Obchodní podmínky: FOB / CFR / CIF / DAP / DDP
Exportovat do 60+ zemí
Zajištění kvality
100% kontrola rozměrů
100% sledovatelnost materiálu (teplotní číslo)
PMI (Positive Material Identification) na nerezových přírubách
norma EN 10204 Typ 3.1 MTC; 3.2 na vyžádání
Časté dotazy v sekci 9 -
Q1. Které jsou levnější - kované příruby z uhlíkové oceli nebo kované příruby z nerezové oceli?
Pro stejnou velikost a tlakovou třídu jsou příruby z kované uhlíkové oceli obvykle o 60–75 % levnější než příruby z nerezové oceli. Například 1/2" příruba s přivařovacím hrdlem třídy 150 začíná od 0,9 USD za uhlíkovou ocel oproti 3,5 USD za nerezovou ocel.
Q2. Lze kované příruby z uhlíkové oceli použít pro potrubní systémy z nerezové oceli?
Nedoporučuje se pro korozní servis. Příruby z uhlíkové oceli budou rezavět, pokud jsou vystaveny vlhkosti nebo korozivním médiím. Pro potrubí z nerezové oceli přenášející korozivní média použijte příruby z nerezové oceli, aby byla zachována-široká odolnost systému proti korozi.
Q3. Jaký je rozdíl mezi kovanými přírubami A105 a A350 LF2?
A105 je pro obecný servis z uhlíkové oceli (-29 až +425 stupňů). A350 LF2 je třída nízkoteplotní uhlíkové oceli s Charpyho rázem testována při -46 stupních, vhodná pro nízkoteplotní provoz, jako je LNG, LPG a chladicí potrubí.
Q4. Poskytujete vlastní velikosti a tlakové třídy?
Ano. Jako továrna na kované příruby podporujeme vlastní rozměry od 1/2" do 60" a tlakové třídy od třídy 150 do třídy 2500. Zašlete nám svůj výkres nebo specifikaci pro cenovou nabídku.
Q5. Jaké je MOQ pro zkušební objednávky?
MOQ je 1 kus pro jakoukoli standardní velikost a materiál. Podporujeme vzorové objednávky pro ověření kvality před hromadným nákupem.
Q6. Jak rychle mohu dostat zboží?
Standardní příruby skladem-dodáváme do 3 dnů. Příruby na zakázku nebo vyrobené-na-objednání vyžadují 15–30 dní v závislosti na velikosti a množství. Na vyžádání je k dispozici zrychlená 7denní výroba.
Q7. Mohu si stáhnout specifikaci ve formátu PDF?
Ano - viz část bezplatného stažení specifikace na stránce produktu. Bezplatný datový list PDF obsahuje rozměry, hmotnosti, materiály, tlak-teploty a chemické složení.
Q8. Nabízíte služby OEM/ODM?
Ano. Můžeme vyrobit příruby s vaším logem, speciálním označením, vlastním balením a ne-standardními rozměry. Pošlete své požadavky našemu prodejnímu týmu k posouzení.
Doporučené nerezové trubky
ASTM A790 S32750 Super duplexní trubka z nerezové oceli
ASTM A790 UNS S32760 Super duplexní trubka z nerezové oceli
ASTM A312 TP 317L z nerezové oceli bezešvé potrubí
2205 Duplexní trubka z nerezové oceli
